Haber Detayı
01 Eylül 2015 - Salı 17:47 Bu haber 1232 kez okundu
 
MEB’in branş dağılımı yine şaşırtmadı!
Öğretmen atama branş dağılımı açıklandı. MEB, 37 bin öğretmen kadrosuna atama için 4-10 Eylül'de başvuru alacak, 15 Eylül'de atamaları gerçekleştirecek.
Güncel Haberi
MEB’in branş dağılımı yine şaşırtmadı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen adaylarının merakla beklediği 37 bin öğretmen atama kadrosunun branş dağılımını yayımladı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, sosyal medya paylaşımlarından 37 bin öğretmen atamasına ilişkin branş dağılımının bugün saat 12:00 da ilan edileceğini açıklamıştı.

Tekin kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Herkese günaydın. Atamayı bekleyen öğretmen adayı arkadaşların sabırsızlıkla beklediği atamaya branşlara ilişkin dağılımı bugün saat 12.00 itibariyle ilan edeceğiz. Herkese başarılar, hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

BU BRANŞLARA BAŞVURU ALINMAYACAK!

Bu branşlar başvuru sürecinin de mağduru oldu. Hatalı sorular nedeniyle KPSS coğrafya-sosyal bilgiler testleri yargıya taşınmıştı. MEB müsteşarı Tekin, Sosyal bilgiler ve coğrafya için ilan edilen kadrolara başvuruların yargı kararından sonra alınacağını duyurdu.

Tekin, kontenjanların ilan edilmesinin ardından da şu twiti paylaştı:

“Kontenjanları ilan ettik, hayırlı olsun. Arkadaşlar sosyal bilgiler ve coğrafya için ilan ettiğimiz kadrolara başvuruları ÖSYM deki yargı süreci neticelenince alacağız.”

Kontenjanlar açıklanmasının ardından atama bekleyen öğretmenlerden de sosyal medyada tepkiler yağmaya başladı. Çünkü öğretmenler 37 bin atama değil 37 bin adaletli atama bekliyordu.

İŞTE O TEPKİLERDEN BAZILARI:

-Sizin oturdugunuz yerden kucucuk beyninizle idare edilen adalet anlayisiniza lanet olsun.

– Bunlar iktidardan gitmediği sürece bu topluma yaşama şansı yok!

– Din+ihl 4500 sınıf 4000 ingilizce 4000.. 37 bin öğretmen atamasının adaletli branş dağılımı.. Matematikten ne kadar uzak bir adalet…

– Resmen bizimle dalga geçilmiş

-Mesleği eğitimci olmadığı halde bakanlığı meşgul eden adam #nabiavcıistifa

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN OLACAK?

MEB, 37 bin öğretmen kadrosuna atama için 4-10 Eylül’de başvuru alacak, 15 Eylül’de atamaları gerçekleştirecek.

En çok öğretmen ataması yapılacak 3 branş:

En çok kontenjan sınıf öğretmenliğine verildi. 2014 yılında 6.152 olan kontenjan bu yıl 4.189. Bu atama döneminde 1.963 azalan Sınıf öğretmenliğini 3.964 kontenjanla İngilizce Öğretmenliği takip ediyor. 2014’de 3. 931 olan kontenjan 33 arttı. 2014 yılında 3.405 olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği için ayrılan kontenjan bu yıl 3.819 oldu. Kontenjan sayısı 2014’e göre 414 yükseldi.

BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ TEPKİLİ!

Bilişim öğretmenleri atama başvuruları öncesinde en çok ses getiren branş grubu oldu. Çeşitli etkinliklerle seslerini duyurmaya çalışan Bilişim öğretmenleri, bir taraftan bilişim çağında MEB’e bilişimin önemini anlatmaya çalışıyor bir taraftan da 5 bin atama talep ediyorlardı. MEB, ne bilişimi ne de atama taleplerini duymadı. MEB’in Bilim Öğretmenleri için yeterli bulduğu kontenjan sayısı  sadece 867 oldu. 2014’de bu sayı 1.100’dü.

Atama bekleyen bir Bilişim Öğretmeninin, kontenjanların açıklanmasının ardından gelen paylaşımı bu durumu şöyle anlatıyor:

“Demek ki “Bilişim nedir” anlatamamışız. İnsanların kafasında Bilişim deyince anlamsız, gereksiz bir ders oluşuveriyor. Bakanların kafasında da aynı şey… Oysa ki Cumhurbaşkanımız bizi bi’süre umutlandırmıştı “Bilişimde Dev Proje” diyerek…

Ama neticede her(hangi) kademede “yazılım” dersi gelmedi. Yazılım dersi gelmediğine göre, bilişim öğretmenlerine fazladan bir ihtiyaç oluşmadı. İhtiyaç oluşmayınca, zaten içi boş bırakılmış bilişim derslerini 100 saatlik kurslarla kapatmayı yeterli gördüler.

Belli ki birçoğumuz seneye de gireceğiz (Hoş ben 5000 atama da gelse atanamazdım herhalde). Sıradaki sınava 10 ay kaldı. Bu zaman içinde milletimize gerçek Bilişim Dersi nedir, nasıl olmalıdır, “yazılım” dersi neden önemlidir ve neden her kademede gösterilmelidir anlatmalıyız. “Kodlama denen şey optik okuyucuya sunulan cevap kağıdı kodlamak değildir. Kodlama Facebook’tur, kodlama Google’dır…” diye anlatmalıyız.

Sanırım kadro talep etmemiz insanları kızdırdı. O halde kadro talep etmemeli, belki adımızı bile duyurmamalı, ama her kademede yazılım dersi gelmesi için ve bunun çok önemli bir konu olduğu hakkında herkeste algı oluşturmalıyız. Bunu zaten yapıyoruz ama kadro talep ettiğimizde, söylediğimiz asıl konu olan “yazılım dersi” meselesini insanlar gözardı ediyor. Eğer bu olursa zaten kadro kendiliğinden açılacaktır. Biz de hem ülkenin geleceğine önemli bir katkı yapmış, hem de kadro talep etmediği halde bolca atanan çiçek öğretmenler oluveririz. Yani zaten yaptığımız şeyi, daha sinsice yapmamız gerekiyor gibi görünüyor.”

Nisan ayında Bakan Avcı tarafından 47 bin olarak açıklanan ve daha sonra 37 bin olarak duyurulan öğretmen atamasının branş dağılımı  şöyle:

EK-1: ATAMA YAPILACAK ALANLAR İLE BAŞVURUYA ESAS OLACAK TABAN PUAN VE KONTENJAN LİSTESİ (2015 EYLÜL)

atama_ogretmen_1

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Öğretmen, atama, branş, dağılımı, açıklandı, MEB, 37, bin, öğretmen, kadro
Yorumlar
Haber Yazılımı