Haber Detayı
14 Mart 2014 - Cuma 11:57 Bu haber 708 kez okundu
 
Türkiye'nin İlk Kadın Muhabiri Yaşamını Yitirdi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki Başkan Yardımcılarından, 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı Sahibi, TGC Sosyal Dayanışma Vakfı Önceki Başkanı Vasfiye Özkoçak, vefat etti.
Medya Haberi
Türkiye'nin İlk Kadın Muhabiri Yaşamını Yitirdi

TGC Yönetim Kurulu’nun, 91 yaşında hayatını kaybeden Vasfiye Özkoçak’ın vefatı sebebiyle paylaştığı mesaj şöyle:

“Değerli önceki Başkan Yardımcılarımızdan Vasfiye Özkoçak’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Usta gazeteci Vasfiye Özkoçak’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.”

TGC’den yapılan açıklamada, Vasfiye Özkoçak’ın cenaze töreniyle ilgili bilgiler daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağı bildiridi.

VASFİYE ÖZKOÇAK’IN ÖZGEÇMİŞİ

1923 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu. Öğrenimini Çanakkale Anaokulu, Kilitbahir ve Sivas İsmetpaşa İlkokulu ve ortaokulu, İstanbul İnönü Kız Lisesi’nde yaptı. İstanbul Üniversitesi Coğrafya Enstitüsü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun ilk üç kadından biri oldu.

Mezun olan 3 kadın içinden de gazetecilik yapan tek kadın ünvanını taşıyordu.

1952 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Gazetede; milli eğitim, üniversite, işçi, esnaf, polis, adliye muhabirlikleri ile istihbarat şefliği görevlerini üstlendi.

1960 yılında Milliyet Gazetesi’ne geçti ve adliye muhabirliği yaptı. 1993′te emekli olarak gazeteden ayrıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu Mali Sekreterliği, Sendikanın İstanbul Şubesi Başkanlığı ve bir süre Onur Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Bu arada Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu’nda da görev yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Balotaj Kurulu üyeliği ve Kurul Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nda görev aldı. Başkan Yardımcılığı yaptı. Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı’nda Başkan olarak görev yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülleri Yarışmasında birçok kez ödüle değer görüldü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, Gazeteciler, Cemiyeti, (TGC), önceki, Başkan, Yardımcılarından, 2003, B
Yorumlar
Haber Yazılımı