Haber Detayı
26 Mart 2014 - Çarşamba 16:51 Bu haber 689 kez okundu
 
Twitter'dan Flaş Açıklama
Twitter geçen Cuma gününden bu yana yaşanan erişim yasağıyla ilgili olarak ilk resmi açıklamasını yaptı ve hiçbir IP adresi veya mail adresinin hükümetle paylaşılmayacağı duyurdu. Öte yandan eski Bakan Binali Yıldırım'ın şikayet ettiği 'oyyokhırsıza' hesabı ilgili mahkemenin kararı doğrultusunda önce Twitter tarafından askıya alındı, ardından Twitter bu mahkeme kararına karşı dava açtı.
Güncel Haberi
Twitter'dan Flaş Açıklama

Twitter'ın askıya aldığı hesaba şu anda sadece Türkiye'den erişilemiyor. Ancak uygulama ülke bazlı olduğu için diğer ülkelerden hesaba erişim devam ediyor. Ülke bazlı hesabın askıya alınması işlemi Twitter tarafından Türkiye'de ilk kez uygulanıyor.

Kurum adına açıklama yapan Twitter’ın Genel Hukuk Danışmanı Vijaya Gadde, Türkiye’de Twitter’a yaşanan erişim kısıtlamasının yasal bir dayanağı olmadığını söyledi. Gadde aynı zamanda açıklamasında erişim engellemesi süreci boyunca hiçbir IP adresi veya mail adresinin hükümetle paylaşılmayacağı söyledi. Açıklama şöyle devam ediyor:

"Bugün avukatımız Twitter erişim yasağının kaldırılması için bir dava açtı. Twitter'a Türkiye'de erişimin engellenmesi 3 tane mahkeme kararına dayanıyor. Bu üç mahkeme kararının ikisi bizim de kurallarımıza karşı gelen hesaplardan oluşuyor. Bu hesapları zaten askıya aldık. Üzerinde uzlaşamadığımız hesap eski bir Türk bakanı yolsuzlukla suçlayan bir hesap. Bu bizde bazı endişelere neden oldu. Politik ifade özellikle bir yolsuzluğu dillendiriyorsa bizim için çok önemlidir. Bu yüzden bu hesaba erişimin tekrar açılması için karşı dava açtık. Öte yandan Türkiye, bize kapanmasını istediği hesaplarla ilgili alınan yasal kararları Twitter'a erişimi engelledikten sonra gönderdi.

İlk defa bir hesap Türkiye'de sadece Türkiye'deki kullanıcılar tarafından görülemeyecek şekilde askıya alındı. Twitter'a erişim engellenmesi sürecinde hiç bir kullanıcının IP adresini veya mail gibi kişisel bilgilerini kimseyle paylaşmadık. Türkiye'de Twitter'ın yasaklanmasının hiç bir yasal dayanağı yok. Twitter'ın Türkiye'de yakın zamanda açılmasını bekliyoruz. "  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Twitter, geçen, Cuma, gününden, yana, yaşanan, erişim, yasağıyla, olarak, ilk, r
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Twitter'dan Flaş Açıklama
Yorumlar
Haber Yazılımı